Robienie świątecznych pierniczków w szkole - jak aktywizować dzieci?

świąteczne pierniczki

Pieczenie świątecznych pierniczków to nie tylko doskonała okazja do wspólnego gotowania, ale także doskonała lekcja historii i tradycji świątecznych.

Przed rozpoczęciem tych wspaniałych zajęć, warto zacząć od niewielkiego wprowadzenia na temat pierniczków i ich związku ze świętami Bożego Narodzenia. Możemy opowiedzieć dzieciom historię pierniczków, jak powstały i jakie są ich tradycyjne kształty. To także idealna okazja, aby zaznajomić uczniów z różnymi technikami dekorowania ciasteczek.

Lista składników

 • 250 g mąki
 • 100 g masła
 • 100 g cukru
 • 1 jajko
 • 1 łyżeczka miodu
 • 1 łyżeczka przyprawy korzennej (np. cynamon, imbir, goździki)
 • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
 • Dodatkowe składniki do dekoracji (np. lukier, posypki cukrowe, kandyzowane owoce)

Przebieg zajęć

 1. Na początku zajęć możemy podzielić klasę na małe grupy. Każda grupa będzie odpowiedzialna za przygotowanie jednej partii ciasta.
 2. Dzieci dodają do misy masło i cukier, a następnie mieszają, aż składniki się połączą.
 3. W osobnej misce mieszamy mąkę, przyprawę korzenną i sodę oczyszczoną.
 4. Do masy z masłem i cukrem dodajemy jajko i miód, mieszając całość.
 5. Stopniowo dodajemy suche składniki i mieszamy, aż powstanie jednolite ciasto.
 6. Każda grupa otrzymuje porcję ciasta i może zaczynać lepienie pierniczków. Zachęcamy dzieci do kreatywności przy tworzeniu kształtów - choinki, gwiazdy, serca czy bałwanki.
 7. Gdy pierniczki są gotowe, umieszczamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C na około 10-12 minut.
 8. Wyjmujemy pierniczki z piekarnika i pozostawiamy do ostygnięcia.
 9. Teraz najciekawsza część - dekorowanie pierniczków! Dzieci mogą użyć lukru, posypek cukrowych i kandyzowanych owoców do ozdobienia swoich wypieków. Zachęcamy do tworzenia różnych wzorów i postaci.

Takie zajęcia nie tylko uczą dzieci podstaw gotowania, ale także rozwijają ich kreatywność i cierpliwość. To także doskonały moment, aby porozmawiać o tradycjach świątecznych i dzielić się historiami związanych z tym okresem.


Komentuj artykuł

Gotujemy Sobie - smakuj życie razem z nami! Garściami podaję porady na talerzu, szczyptę przepisów i odrobinę niekonwencjonalnych pomysłów na gotowanie. Na moim blogu znajdziesz pełne pasji artykuły dotyczące gotowania z dziećmi, kuchni świata, moich osobistych przemyśleń, przepisów i zabaw. W moim domu gotowanie jest pasją, a wychowywanie dzieci przybiera smak wyjątkowych wspomnień. Przyjmij zaproszenie do naszej prostej, życiowej odysei, gdzie łączymy smaki z nauką, kreatywność z odwagą, a chwile spędzone w kuchni stają się wyjątkowymi momentami wzmacniającymi więzi rodzinne.

Copyright Gotujemy Sobie, 2023