Savoir vivre przy stole dla dzieci - jak zachować się przy stole? Dobre maniery

Savoir vivre przy stole

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego warto uczyć swoje dzieci savoir vivre przy stole? To umiejętność nie tylko przydatna w życiu i społeczeństwie, ale również wpływająca na rozwój naszych dzieci. Dobre maniery przy stole uczą nasze pociechy szacunku, odpowiedniego zachowania się i kultury osobistej. To nie tylko kwestia wyglądu, ale również respektowania innych ludzi oraz szacunku dla jedzenia.

Zarówno ja, jak i mój mąż, uważamy, że dobre maniery przy stole są istotne. Dlatego staramy się uczyć nasze dzieci zasad savoir vivre. A jeśli towarzyszy temu jeszcze odrobina zabawy i humoru, to nauka staje się jeszcze bardziej interesująca.

Jak wprowadzić dobre maniery przy stole od dziecka?

Zachowanie dobrych manier przy stole jest umiejętnością, którą można wprowadzić u dziecka już od najmłodszych lat. Pozwala to na budowanie solidnych fundamentów w zakresie kultury osobistej i szacunku dla innych. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci wprowadzić dobre maniery przy stole od najmłodszych lat:

  1. Wzorcowa postawa rodziców ma ogromne znaczenie dla dziecka. Jeśli sami zachowujemy dobre maniery przy stole, nasze dzieci będą nas naśladować. Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez obserwację.
  2. Możemy edukować nasze dzieci w zakresie savoir vivre przy stole poprzez zabawę. Na przykład, organizując domowe przyjęcie, gdzie dzieci odgrywają role: gospodarza, gościa i kelnera.
  3. Wprowadzenie stałego harmonogramu posiłków pozwala na nauczenie dzieci odpowiedniego zachowania podczas jedzenia. Dzieci będą wiedziały, że jest czas na jedzenie i będą bardziej skupione na swoim posiłku.
  4. Pamiętajmy, że dzieci uczą się stopniowo. Wprowadzanie dobrych manier przy stole wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Pochwalaj dziecko za progres i koryguj delikatnie, gdy popełnia błędy.
  5. Warto stworzyć specjalną atmosferę, np. brak telefonów przy stole. Rozmawiajcie też z dziećmi jak im smakuje jedzenie czy skąd pochodzą produkty.
Pamiętajmy, że wprowadzanie zasad savoir vivre przy stole to długotrwały proces. Nie spodziewajmy się, że nasze dzieci od razu będą zachowywać się bezbłędnie. Każdy ma prawo do popełnienia błędu i uczenia się na swoich doświadczeniach. Dlatego ważne jest, aby dawać swoim dzieciom wsparcie i być dla nich przykładem do naśladowania.
dobre zachowanie przy stole

Kluczowe zasady savoir-vivre przy stole dla dzieci

Zasad savoir-vivre przy stole dla dzieci jest kilka, które warto wprowadzić od najmłodszych lat. Oto niektóre z nich.

Nie żuj jedzenia z otwartymi ustami

Jednym z kluczowych elementów savoir-vivre przy stole dla dzieci jest unikanie żucia jedzenia z otwartymi ustami. Choć może to wydawać się oczywistą zasadą, czasami dzieci potrzebują przypomnienia i podpowiedzi, jak powinny się zachować podczas jedzenia. Kiedy nasze dziecko żuje jedzenie z otwartymi ustami, może to wyglądać nieestetycznie i być nieprzyjemne dla innych osób. Dlatego warto nauczyć nasze pociechy, żeby zawsze trzymały usta zamknięte podczas żucia.

Podczas wspólnego posiłku możemy rozmawiać z dziećmi na ten temat, tłumacząc, dlaczego jest to ważne. Możemy porównać to do zasad obowiązujących na przykład w restauracji. Tomek podczas naszej kolacji w restauracji, obserwował dziecko innej pary, które miało zwyczaj przeżuwać z otwartymi ustami. Tomek był przerażony, że jego też mogą tak odbierać inni ludzie, więc sam zaczął uważać na swoje zachowanie przy stole.

Aby pomóc naszym dzieciom unikać żucia z otwartymi ustami, warto również zadbać o odpowiednie pochwalenie i wzmocnienie pozytywnego zachowania. Kiedy zauważymy, że nasze dziecko jedzie z zamkniętymi ustami, możemy je pochwalić i docenić, że dobrze przestrzega zasad przy stole.

Utrzymuj odpowiednią postawę ciała podczas jedzenia

Kiedy nasze dzieci siedzą przy stole, wskazane jest, aby miały proste plecy. Unikajmy garbienia się czy opierania na łokciach. Dobrą praktyką jest również trzymanie obu stóp na podłodze. Ważne jest, aby nauczyć nasze pociechy, że zachowanie odpowiedniej postawy podczas jedzenia jest znakiem szacunku zarówno dla samego siebie, jak i dla innych obecnych przy stole.

Odpowiednia postawa ciała podczas jedzenia ma wpływ na naszą zdolność do prawidłowego trawienia. Jeśli siedzimy wyprostowani, pomagamy naszemu układowi pokarmowemu pracować z większą wydajnością i unikamy niepotrzebnego ucisku na żołądek. Wprowadzenie odpowiedniej postawy ciała przy stole może wymagać czasu i konsekwencji. Warto zadbać o regularne przypomnienia i stałe przypominanie dzieciom o tym, jak powinny siedzieć przy stole. Możemy również angażować nasze dzieci w jakiekolwiek zajęcia, które prowadzą do wzmocnienia mięśni pleców i poprawy postawy, takie jak joga czy pływanie.

savoir vivre uprzejme zachowanie podczas posiłku

Naucz się korzystać z noża, widelca i łyżki

Marek, mój najstarszy syn, miał kiedyś trudności z nauką obsługi sztućców. Czasami traktował je jak zabawkę, a jedzenie było rozrzucone wokół talerza. Postanowiłam zorganizować małą zabawę, w której naśladowaliśmy sposób trzymania noża, widelca i łyżki. Każdy z nas odgrywał rolę na zmianę, a Marek bardzo szybko zaczął się bawić w poprawne korzystanie ze sztućców. Kiedy uczymy nasze dzieci korzystać z noża, widelca i łyżki, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, pokażmy dziecku, jak trzymać sztućce - jak trzymać widelec w lewej ręce, a nóż w prawej. Pokażmy im, że nożem przecinamy jedzenie, a potem sięgamy widelcem. Ja dwa lata temu zorganizowałam zawody na świeżym powietrzu dla moich dzieci. Marek, Kasia i Tomek mieli przelać wodę z jednego pojemnika do drugiego, oddalonego o kilka kroków nosząc wodę na łyżce. Po pierwszych próbach dzieci zrozumiały, że nie liczy się szybkość, ale precyzja. Była to świetna okazja do nauki poprawnego trzymania łyżki. Kiedy widzimy, że nasze dziecko robi postępy i coraz lepiej korzysta ze sztućców, nie zapomnijmy o pochwałach. To motywuje dzieci do dalszego rozwijania umiejętności i czerpania radości z posiłków.

Pamiętaj o używaniu odpowiednich słów i zwrotów zdania

Podczas nauki dobrych manier przy stole dla dzieci, warto zwrócić uwagę na używanie odpowiednich słów i zwrotów zdania. Mówienie "proszę" i "dziękuję" to ważne elementy kultury osobistej, które warto wprowadzić od najmłodszych lat. Kiedy nasze dziecko używa odpowiednich słów i zwrotów zdania, pokazuje, że szanuje innych i docenia ich wysiłek. Zachęcajmy nasze dzieci do używania tych zwrotów zarówno podczas posiłków, jak i w innych sytuacjach.

Warto również uczyć dzieci, jak grzecznie odmawiać jedzenia, gdy czują się najedzone lub nie lubią danej potrawy. Nauczenie ich odpowiednich zwrotów, takich jak "Nie, dziękuję" lub "Przepraszam, ale nie chcę tego jeść, chętnie spróbuję pozostałych dań", pomaga dzieciom wyrażać swoje preferencje w sposób uprzejmy i życzliwy. Pamiętajmy, że używanie odpowiednich słów i zwrotów zdania to nie tylko zachowanie przy stole, ale również ważna umiejętność w codziennym życiu. Dlatego warto poświęcić czas na ich naukę i konsekwentne przypominanie naszym dzieciom o ich znaczeniu i wartości.

Czy nauka savoir vivre przy stole może być zabawą dla dziecka?

Nauka savoir vivre przy stole może być nie tylko pouczająca, ale także bardzo zabawna dla naszych dzieci. Wprowadzając zasady zachowania przy stole, nie musimy ograniczać się jedynie do surowych pouczeń i poważnych dyskusji. Możemy przekazywać naszą wiedzę poprzez zabawę i interakcję. Dzieci należy uczyć poprzez praktykę. Możemy zaprosić nasze dzieci do wspólnego gotowania i dekorowania stołu. Zabawy, które mają na celu utrwalenie zasad zachowania przy stole, mogą obejmować odgrywanie ról, konkursy czy quizy. Im bardziej stworzymy atmosferę zabawy wokół nauki, tym większa szansa, że nasze dzieci będą miały pozytywne skojarzenia z zachowaniem dobrych manier przy stole.


Komentuj artykuł

Gotujemy Sobie - smakuj życie razem z nami! Garściami podaję porady na talerzu, szczyptę przepisów i odrobinę niekonwencjonalnych pomysłów na gotowanie. Na moim blogu znajdziesz pełne pasji artykuły dotyczące gotowania z dziećmi, kuchni świata, moich osobistych przemyśleń, przepisów i zabaw. W moim domu gotowanie jest pasją, a wychowywanie dzieci przybiera smak wyjątkowych wspomnień. Przyjmij zaproszenie do naszej prostej, życiowej odysei, gdzie łączymy smaki z nauką, kreatywność z odwagą, a chwile spędzone w kuchni stają się wyjątkowymi momentami wzmacniającymi więzi rodzinne.

Copyright Gotujemy Sobie, 2023