Rozkład sztućców na stole - edukacja dzieci

rozkład sztućców na stole

Kiedy chcemy nauczyć nasze dzieci, jak rozłożyć sztućce na stole, warto zacząć od prostych etapów. Moje dzieci również musiały się tego nauczyć, a ja postanowiłam to zrobić w sposób interaktywny i przyjemny.

Na początku przedstawiłam im różne rodzaje sztućców. Omówiliśmy, do czego służą i jakie są różnice między nimi. Następnie przeszliśmy do praktycznej nauki.

Na stole postawiłam zupę i deser oraz talerze, szklanki i serwetki. Pokazałam dzieciom, jak nakryć do stołu. Zaczęliśmy od rozłożenia talerzy na odpowiednich miejscach. Potem dodaliśmy sztućce - do lewej strony talerza widelec, a z prawej nóż, skierowany ostrzem w stronę talerza. Na prawej stronie umieściliśmy również łyżkę.

Jakie są role i funkcje różnych rodzajów sztućców na stole?

Pewnego dnia, w magicznym świecie kuchni, na blacie stał lśniący zestaw sztućców – Widelec, Łyżka i Nóż. Mimo że byli razem codziennie, nadal mieli trudności z ustaleniem, gdzie każdy z nich powinien stać podczas posiłku.

"Powiedzmy to raz na zawsze!" zaproponował Nóż, dźwiękiem przypominającym lekko skrzypiący szmer.

"Tak, zdecydujmy" – zadzwoniła Łyżka, zgadzając się, a jej słowa niosły się po kuchni jak delikatny dzwoneczek.

"Rozpocznę od siebie" – powiedział Nóż, z rozmachem wskazując na talerz. "Powinienem leżeć po prawej stronie talerza, ostrzem skierowanym w stronę talerza. Chwytając mnie, używaj prawej ręki!"

Widelec, słysząc to, uśmiechnął się i rzekł: "To teraz ja! Powinienem leżeć po lewej stronie talerza. I pamiętajcie, trzymajcie mnie lewą ręką!"

Na koniec przyszła kolej na Łyżkę. "Jeżeli używamy mnie do zupy, to leżę na prawo od Noża, po prawej stronie talerza. Nie zapomnijcie trzymać mnie prawą ręką!"

Gdy wszystko zostało ustalone, sztućce zabrzmiały radosnym dźwiękiem, przypominającym brawa. Od tego dnia każdy wiedział, gdzie powinien leżeć, a dzieci, które widziały tę scenę, nigdy nie zapomniały, jak ułożyć sztućce podczas posiłku.

I tak oto, drogie dzieci, pamiętajcie: Nóż po prawej, ostrzem do talerza, Widelec po lewej, a Łyżka na prawo od noża. I wszystko będzie jak w bajce!

Jak można wykorzystać rozkładanie sztućców na stole jako zabawę dla dzieci?

widelec łyżka nóż na stole

Jedna z naszych ulubionych zabaw polegała na organizowaniu małych przyjęć dla lalek. Dzieci mogły samodzielnie przygotować stół i rozmieścić sztućce. To była świetna okazja do praktycznej nauki rozkładania sztućców, ale również do rozwijania wyobraźni i kreatywności. Każde z przyjęć miało inny temat - od urodzinowych przyjęć lalek po eleganckie kolacje. Dzieci próbowały dobrze nakrywać stół, dobierając odpowiednie sztućce do danego posiłku. Ważne jest zachęcanie dzieci do samodzielności i docenianie ich wysiłku. Dlatego dawałam moim dzieciom możliwość samodzielnego nakrywania stołu na co dzień. To pomagało im czuć się odpowiedzialnymi i samodzielnie radzić sobie z tą prostą, ale ważną czynnością. Było to również przyczynkiem do rozmów o szacunku dla posiłków i innych osób przy stole.


Komentuj artykuł

Gotujemy Sobie - smakuj życie razem z nami! Garściami podaję porady na talerzu, szczyptę przepisów i odrobinę niekonwencjonalnych pomysłów na gotowanie. Na moim blogu znajdziesz pełne pasji artykuły dotyczące gotowania z dziećmi, kuchni świata, moich osobistych przemyśleń, przepisów i zabaw. W moim domu gotowanie jest pasją, a wychowywanie dzieci przybiera smak wyjątkowych wspomnień. Przyjmij zaproszenie do naszej prostej, życiowej odysei, gdzie łączymy smaki z nauką, kreatywność z odwagą, a chwile spędzone w kuchni stają się wyjątkowymi momentami wzmacniającymi więzi rodzinne.

Copyright Gotujemy Sobie, 2023