BHP w kuchni - jak zadbać o zdrowie dzieci

BHP w kuchni

Jako matka trzech dzieci zdaję sobie sprawę, że kuchnia może być miejscem pełnym potencjalnych niebezpieczeństw. Dlatego tak istotne jest zrozumienie i przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania. Choć kuchnia może być miejscem wielkich kulinarnych przygód, warto pamiętać, że niektóre czynności mogą być niebezpieczne dla najmłodszych. Dlatego, nigdy nie zaniedbujmy zasad bezpieczeństwa w kuchni.

Poznaj zasady BHP w kuchni dla dzieci

Kiedy mamy dzieci, ważne jest, aby poznać i przestrzegać zasad BHP w kuchni. Bezpieczeństwo jest priorytetem, zwłaszcza gdy mamy małych kucharzy w naszych rodzinach. Opanowanie zasad BHP w kuchni to klucz do zapewnienia bezpiecznej i przyjemnej zabawy kulinarnej dla naszych dzieci.

 • Pierwszą zasadą BHP jest odpowiednie nadzorowanie dzieci podczas gotowania lub korzystania z kuchennych narzędzi. Obecność i czujność pomaga nam zapobiec potencjalnym wypadkom i urazom.
 • Należy zadbać, aby noże, tarki, blender lub inne ostre i niebezpieczne urządzenia były przechowywane poza zasięgiem dzieci.
 • Innym aspektem zasad BHP jest odpowiednie korzystanie z kuchenki gazowej lub palników. Wyjaśniając to mojemu synowi Markowi, opowiedziałam mu historię z mojego dzieciństwa, gdy nieostrożne posługiwanie się palnikiem doprowadziło do mini pożaru w kuchni.

Znając zasady BHP w kuchni, możemy stworzyć bezpieczne środowisko, które pozwoli naszym małym kucharzom rozwijać pasję, a jednocześnie zapewni im bezpieczeństwo.

Zrób przegląd sprzętu kuchennego - czy jest odpowiedni dla dzieci?

Gdy mamy dzieci w domu, ważne jest, aby regularnie dokonywać przeglądu naszego sprzętu kuchennego i zastanowić się, czy jest on odpowiedni dla naszych małych kucharzy. Niektóre urządzenia lub narzędzia kuchenne mogą być niebezpieczne dla dzieci, więc warto na to zwrócić uwagę. Podczas przeglądu sprzętu, zwróć uwagę na następujące rzeczy:

 1. Noże: Upewnij się, że noże kuchenne są przechowywane w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem dzieci. Możesz również rozważyć użycie noży o ostrzu nieco zaokrąglonym, które są bezpieczniejsze dla małych rączek.
 2. Kuchenka: Sprawdź, czy nasadki na kuchenkę są prawidłowo zamocowane, a gałki sterujące są trudno dostępne dla dzieci. Wykorzystaj zabezpieczenia na kuchenkę, aby zapobiec przypadkowemu włączeniu palników przez dzieci.
 3. Elektryczne urządzenia kuchenne: Upewnij się, że przewody są w dobrym stanie, bez oznak zużycia. Sprawdź, czy mają odpowiednie zabezpieczenia i blokady, które uniemożliwiają dzieciom dostęp do części ruchomych.

Ważne zasady dotyczące noży kuchennych

Noże kuchenne są nieodłącznym elementem kuchni, ale mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci. To właśnie dlatego, ważne jest, aby nauczyć nasze dzieci odpowiedniego korzystania z noży kuchennych.

dziecko kroi pomidora dużym nożem
 • Jedną z podstawowych zasad jest trzymać nóż w sposób odpowiedni, czyli palcami z dala od ostrza.
 • Drugą ważną zasadą jest używanie noża tylko do przewidzianych celów, czyli do krojenia jedzenia. Marek, mój najstarszy syn, kiedyś miał pomysł na "cyrk noży kuchennych", ale szybko zrozumiał, że nie jest to bezpieczne.
 • Kolejną zasadą jest przechowywanie noży poza zasięgiem dzieci. Moje dzieci, szczególnie Kasia, są ciekawe i chętne do eksperymentowania. Dlatego niebezpieczne narzędzia jak noże kuchenne powinny być przechowywane poza ich zasięgiem i zabezpieczone w sposób odpowiedni.

Ogranicz dostęp do niebezpiecznych substancji chemicznych

Kiedy mamy małych kucharzy w domu, niezwykle istotne jest ograniczenie dostępu do niebezpiecznych substancji chemicznych w kuchni. Nawet z pozoru niewinne produkty gospodarstwa domowego mogą być potencjalnie szkodliwe dla naszych dzieci. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam zadbać o ich bezpieczeństwo. Trzymajmy chemikalia, takie jak detergenty czy środki czyszczące, poza zasięgiem dzieci. Przechowujmy je w zamkniętych szafkach, gdzie maluchy nie będą miały do nich dostępu. Możemy też zdecydować się na specjalne zabezpieczenia, które utrudnią dzieciom otwarcie tych szafek.

Dodatkowo, warto zainteresować się naturalnymi środkami czystości, które są mniej toksyczne dla zdrowia naszych dzieci. Możemy zastosować ocet, sok z cytryny czy sodę oczyszczoną. To nie tylko bezpieczniejsze rozwiązanie, ale także dba o środowisko naturalne.

Inne ważne zasady z dzieckiem w kuchni

Kiedy spędzamy czas w kuchni z naszymi dziećmi, istnieje kilka innych ważnych zasad, których powinniśmy przestrzegać. Oto niektóre z nich:

 1. Zachęcaj do mycia rąk: Wprowadzenie nawyku mycia rąk przed i po jedzeniu jest niezwykle istotne, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków. Zachęcaj swoje dzieci do regularnego mycia rąk i wyjaśnij im, dlaczego jest to tak ważne dla zdrowia.
 2. Sprawdź daty ważności produktów: Kiedy przygotowujemy posiłki z naszymi małymi pomocnikami, zawsze warto sprawdzić daty ważności składników, których używamy. Pokaż swoim dzieciom, jak odczytywać daty na opakowaniach i dlaczego nie należy spożywać przeterminowanych produktów.
 3. Pokaż, jak odpowiednio przechowywać żywność: Pomóż swoim dzieciom zrozumieć, jak przechowywać różne produkty spożywcze, takie jak mięso, owoce czy warzywa. Wyjaśnij znaczenie przechowywania ich w odpowiednich temperaturach i omów sposoby zapobiegania zepsuciu się jedzenia.

Co robić w przypadku wypadku w kuchni?

Jako doświadczona matka, niestety zdaję sobie sprawę, że takie sytuacje mogą się zdarzyć, dlatego warto wiedzieć, co robić w przypadku wypadku w kuchni.

 1. W razie skaleczenia: Ważne jest, aby od razu opłukać rany pod bieżącą wodą oraz zapewnić czystą gazę lub opatrunek. W przypadku większych skaleczeń lub utraty dużej ilości krwi, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
 2. W przypadku oparzenia: Natychmiast przestań działać i przytrzymaj oparzone miejsce pod zimną bieżącą wodą przez co najmniej 10-15 minut. Jeśli oparzenia są rozległe lub poważne, skonsultuj się z lekarzem.
 3. W przypadku połknięcia niebezpiecznego przedmiotu: Jeżeli dziecko połknie coś niebezpiecznego, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.

Najważniejsze jest, aby być przygotowanym na takie sytuacje. Ważne jest także nauczenie naszych dzieci podstawowych zasad BHP w kuchni, aby minimalizować ryzyko wypadków. Jednakże, nawet przy największej ostrożności zdarzają się nieprzewidziane wypadki, więc pamiętajmy, że zawsze warto mieć przy sobie numer alarmowy i wiedzieć, co robić w sytuacjach awaryjnych.


Komentuj artykuł

Gotujemy Sobie - smakuj życie razem z nami! Garściami podaję porady na talerzu, szczyptę przepisów i odrobinę niekonwencjonalnych pomysłów na gotowanie. Na moim blogu znajdziesz pełne pasji artykuły dotyczące gotowania z dziećmi, kuchni świata, moich osobistych przemyśleń, przepisów i zabaw. W moim domu gotowanie jest pasją, a wychowywanie dzieci przybiera smak wyjątkowych wspomnień. Przyjmij zaproszenie do naszej prostej, życiowej odysei, gdzie łączymy smaki z nauką, kreatywność z odwagą, a chwile spędzone w kuchni stają się wyjątkowymi momentami wzmacniającymi więzi rodzinne.

Copyright Gotujemy Sobie, 2023