Obiad w stylu greckim przygotowany przez Marka w zeszłą niedzielę

Obiad w stylu greckim

Ostatniej niedzieli postanowiliśmy w mojej rodzinie zaserwować obiad w stylu greckim. Jestem trochę sentymentalna jeśli chodzi o to temat, ponieważ spędziłam tam jeden z najwspanialszych urlopów z moją rodziną. Grecka kuchnia to nie tylko smak, ale także historia i kultura. Uwielbiam tworzyć atmosferę greckiego święta przy stole, a moje dzieci również pokochały ten pomysł.

Smak Grecji – gaje oliwne i ser feta

Grecja słynie z przepięknych gajów oliwnych, które wytwarzają jedno z najlepszych oliw na świecie. W naszym obiedzie nie mogło zabraknąć oliwy z oliwek. Zawsze staram się używać ekstra virgin oliwy z pierwszego tłoczenia, która jest najwyższej jakości. Jej intensywny smak i aromat doskonale komponują się z potrawami w stylu greckim.

Marek, mój 15-letni syn, uwielbia pomoc przy gotowaniu. To on był odpowiedzialny za stworzenie przystawki – pasty z serem feta. Wszyscy kochamy ser feta, który pochodzi z Grecji. Jest to ser o wyjątkowym smaku i konsystencji, idealny do marynowania i dodawania do sałatek. Marek fantastycznie radzi sobie z przygotowaniem pasty z serem feta. Zawsze dodaje do niej świeże zioła, takie jak natka pietruszki i oregano, które nadają potrawie intensywnego aromatu.

Marynowane oliwki – smak Grecji w jednym kęsie

Nie mogliśmy pominąć marynowanych oliwek, które są klasykiem greckiej kuchni. Moje dzieci uwielbiają je, szczególnie w połączeniu z serem feta. Zadaniem Marka było przygotowanie marynaty do oliwek. Użył mieszanki oliwy z oliwek, octu balsamicznego, czosnku i świeżych ziół. Oliwki miały doskonały smak, były wyraźnie marynowane i idealnie nadawały się do naszego greckiego obiadu.

Starożytna Grecja na naszym stole

W trakcie przygotowywania obiadu, Marka zaczęło interesować, jak wyglądała codzienność w starożytnej Grecji. Zaczęliśmy rozmawiać o starożytnych Grekach, ich kulturze, sztuce i mitologii. Tomka zaciekawił fakt, że Grecy wierzyli w bogów Olimpu.

Marek postanowił dodać coś ekstra do naszego greckiego obiadu, aby uczcić starożytną Grecję. Przygotował dla nas przepyszną musakę z bakłażanami i ziemniakami. To tradycyjna grecka potrawa, która składa się z warstw mięsa mielonego, bakłażanów i ziemniaków, zatopionych w aromatycznym sosie pomidorowym i zapieczonego z serem beszamelowym na wierzchu. Byłam bardzo dumna z Marka i jego zaangażowania w przygotowanie tego obiadu. Jego musaka była nie tylko smaczna, ale również wyglądała obłędnie. Dzięki niemu zorganizowaliśmy małe przyjęcie dla rodziny i podzieliliśmy się smakiem Grecji z naszymi bliskimi.


Komentuj artykuł

Gotujemy Sobie - smakuj życie razem z nami! Garściami podaję porady na talerzu, szczyptę przepisów i odrobinę niekonwencjonalnych pomysłów na gotowanie. Na moim blogu znajdziesz pełne pasji artykuły dotyczące gotowania z dziećmi, kuchni świata, moich osobistych przemyśleń, przepisów i zabaw. W moim domu gotowanie jest pasją, a wychowywanie dzieci przybiera smak wyjątkowych wspomnień. Przyjmij zaproszenie do naszej prostej, życiowej odysei, gdzie łączymy smaki z nauką, kreatywność z odwagą, a chwile spędzone w kuchni stają się wyjątkowymi momentami wzmacniającymi więzi rodzinne.

Copyright Gotujemy Sobie, 2023