Przepis na pierniczki z marmoladą

pierniczki z marmoladą

Składniki

  • 250g mąki
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki przyprawy piernikowej
  • 125g masła
  • 100g cukru trzcinowego
  • 1 jajko
  • 2 łyżki miodu
  • Marmolada o ulubionym smaku (np. malinowa, brzoskwiniowa)

Przygotowanie:

Krok 1: Przygotowanie ciasta
W dużym naczyniu wymieszaj mąkę, sodę oczyszczoną i przyprawę piernikową. Możesz również dodać szczyptę soli dla podkreślenia smaku. W drugim naczyniu roztop masło i wymieszaj je z cukrem trzcinowym. Dodaj również jajko i miód, dokładnie mieszając wszystkie składniki.
Następnie, dodaj stopniowo suche składniki do mokrych i wymieszaj je tak, aby powstało jednolite ciasto. Jeśli ciasto jest zbyt lepkie, możesz dodać jeszcze trochę mąki. Powinno być elastyczne, ale nie zbyt klejące do rąk.

Krok 2: Formowanie pierniczków
Wyłóż wierzch kuchennego blatu lub deski do ciasta mąką i rozwałkuj ciasto na grubość około 3 mm. Możesz użyć foremek w różnych kształtach, aby wycinać pierniczki. Ja zawsze używam kształtek w kształcie serca, gwiazdy i choinki - to nasza rodzina ma swoje ulubione wzory. Dzieci uwielbiają pomagać i wybierają swoje ulubione kształty!

Krok 3: Dodawanie marmolady
Nałóż na środek połowy pierniczków odrobinę marmolady o ulubionym smaku. Możesz eksperymentować i używać różnych rodzajów marmolad - np. malinową, brzoskwiniową lub truskawkową. To sprawi, że pierniczki będą bardziej soczyste i smaczne. Marek jest wielkim fanem marmolady malinowej, więc zawsze robię kilka pierniczków tylko z tą marmoladą dla niego.

Krok 4: Składanie pierniczków
Nałóż drugą część ciasta na pierniczkowe kształty z marmoladą i dokładnie zlepi je razem, dociskając brzegi palcami. Upewnij się, że brzegi są dobrze zaklejone, aby marmolada nie wyciekła podczas pieczenia.

Krok 5: Pieczenie
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180°C. Przełóż pierniczki na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i piecz przez około 10-12 minut, aż pierniczki nabiorą złocistego koloru. Pamiętaj, że czas pieczenia może się różnić w zależności od indywidualnego piekarnika, więc trzymaj oko na pierniczkach, aby się nie przypaliły.
Po wyjęciu z piekarnika, pozostaw pierniczki do ostygnięcia na blasze przez kilka minut, a następnie przenieś je na kratkę i pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Uwaga:
Jeśli masz alergię na gluten, możesz użyć bezglutenowej mąki, aby przygotować te pierniczki. Są równie smaczne i aromatyczne!


Komentuj artykuł

Gotujemy Sobie - smakuj życie razem z nami! Garściami podaję porady na talerzu, szczyptę przepisów i odrobinę niekonwencjonalnych pomysłów na gotowanie. Na moim blogu znajdziesz pełne pasji artykuły dotyczące gotowania z dziećmi, kuchni świata, moich osobistych przemyśleń, przepisów i zabaw. W moim domu gotowanie jest pasją, a wychowywanie dzieci przybiera smak wyjątkowych wspomnień. Przyjmij zaproszenie do naszej prostej, życiowej odysei, gdzie łączymy smaki z nauką, kreatywność z odwagą, a chwile spędzone w kuchni stają się wyjątkowymi momentami wzmacniającymi więzi rodzinne.

Copyright Gotujemy Sobie, 2023